A kaleidoszkópban a kis színes darabkák mindig ugyan azok. A varázslatos látvány azonban mindig és mindenkinek más és más. Így van ez az értékekkel is.
A logoterápia és egzisztenciaanalízis megalapítója Viktor Frankl (1905-1997) szerint az értékek objektív értelemben adottak, de saját magunk számára egy sajátosan ránk jellemző mintázatban állnak össze. Mindenki másmilyen képet lát, csupán egy töredéket sokszor tükrözve. És senki sem láthatja az egészet. Milyen képet látok én? És milyet a többiek?
A játék kártyáin különféle szavak szerepelnek, amelyek egy része kellemes, más része kellemetlen érzéseket ébreszthet bennünk. Kockadobás alapján különféle feladatokat kell elvégeznünk a kezünkben lévő kártyákkal. Ezek fognak segíteni bennünket az értékeken való gondolkodásban, és abban, hogy bepillantást nyerjünk a társaink, és főleg a saját magunk által képviselt értékrendbe.
Logoterápia és egisztenciaanalízis
Elméletének egyik fő gondolata, hogy az embert leginkább az "életértelem akarása" motiválja, erre is utal a "logos" szó megjelenése a megnevezésben. Frankl szerint az ember feladata az értelem-beteljesítés, az értékek megvalósítása. Ám ez nem lehetséges egy kívülről ránk erőszakolt értékrenden keresztül, saját lelkiismeretünk hangjára kell hallgatnunk, saját érték-hierachiánkra kell támaszkodnunk.
Az egzisztenciaanalízis során kirajzolódik ez a sajátosan ránk jellemző mintázat, életünk eseményei, értékei, értékrendje, személyiségünk és személyünk lényege.
A logoterápia testi és lelki adottságaink figyelembevétele mellett a szellemi személy voltunkat, önfelülmúlási képességünket, humorunkat szólítja meg. Abban segít, hogy szellemi képességeinket használva szabadon és felelősen tudjunk dönteni a felismert értékek mellett, néha a testi és lelki szükségleteinkkel szemben is. Hiszen a szabad és felelős döntés, és az ennek megfelelő elkötelezett cselekvés az alapja annak, hogy önmagunkon túl mutató, értelmes életet élhessünk.
A két megközelítés, logoterápia és egzisztenciaanalízis a gyakorlatban nem választhatóak szét, olyanok, mint egy érme két oldala.