Jump to content

Meditálj játék közben - Jin Jang

2017. 06. 20. 13:22

Gurítsd végig a golyót egy lendülettel a teljes pályán! Haladjon át a golyó mindenhol! Ismételd meg ezt egyre szebben, egyre gyorsabban! A Jin-Jang pálya különlegessége az, hogy a mozgásirányt menet közben is megfordíthatod, miközben egy pillanatra sem áll meg a golyó. Igazán gyors akkor lehetsz, ha a mozdulataidban az áramlás útját éberen, ügyesen és kiegyensúlyozottan követed. Válj Jin-Jang mesterré! A Jin-Jang játék többféle játékváltozatot kínál. Egyaránt találnak maguknak valót a kisgyermekek, a hiperaktív kamaszok, az ügyességüket összemérő fiatalok vagy akár a különleges elmélyülésre és koncentrációs gyakorlatra nyitott, érett felnőttek is.

A tábla ugyanis a jin és jang-ként is ismert tai chi tu formáját viseli, annak vonalai a tábla anyagába mélyednek. Az első, legkönnyebb feladatunk az, hogy az egyik oldalról (jin) elindított golyót egy irányba gurítva, egyenletesen mozgatva úgy irányítsuk, hogy miközben eljut a másik oldalra (jang), a tábla összes útvonalát érinti.

Azt gondolnánk, hogy ez nem kihívás a szellemnek. Nos, pár körkörös rángatózás után az ember rájön, hogy több útvonal is létezik, de csak egy olyan, amellyel zökkenőmentesen, irányváltoztatás nélkül érhetjük el a célt.

Ha már rájöttünk, melyik ez az útvonal, és azt próbáljuk bejárni, észre sem vesszük, már a logikánk irányítja kezünket, vagyis nem egyszerű ügyességi játékról van szó! És miközben koncentrálunk, a fagolyó görgő hangja a fatáblán finom morajként csillapítja le hétköznapi teendőktől feszülő idegszálainkat.

Relaxációs pihenés egyedül - vagy vidám kihívás párosan

A Jin-Jang játékverziói alapvetően egy személy számára jelentenek kikapcsolódást. Ha már belejöttünk, próbálhatjuk egy kézzel is, és ha nagyon profinak érezzük magunkat, jöhet mindkét golyó: akár egymás mellett, de az igazán nagy feladat az, ha a két külön oldalról indítjuk és mozgatjuk tükör-pályán őket.

Akik ráéreznek a relaxációs hatásra, akár még a légzésüket is a golyó köreihez igazíthatják. Hogy a golyó(k) köreit igazítjuk a légzéshez, vagy fordítja, a saját ízlésünkön múlik.

Ha viszont versenyjátékot szeretnénk csinálni belőle, mehetünk a gyorsaságra: egyikőnk próbálja a lehető legrövidebb idő alatt megtenni a kört, úgy, hogy a fagolyó nem röpül le a tálról, míg a másik az időt méri - aztán az időmérő kapja a kezébe a Jin-Jangot, és mutathatja meg, hogy ügyesebb a kezdőjátékosnál.

De azt is próbára tehetjük, mennyire vagyunk egymásra hangolva: párban összeállva fogjuk meg a tálka két oldalát, és próbáljuk meg teljesíteni a kezdő, Áramlás névre hallgató pályát! Ha sikerül, nem csak mi hangolódtunk egymásra, de egy pillanatra a világ is kozmikus egyensúlyba kerül.

(Forrás: gemklub.hu / kép: Gemklub)