A különbség, hogy ezt a süteményt kvázi hónapokon keresztül fogjuk enni újra és újra (vagy… inkább ebből a dobozból hónapokig veszünk ki még és még – sőt, jobb esetben évekig), ráadásul ezek a „sütemények” kicsit felette vannak árban egy cukrászdai Dobos-szeletnek.
A megfelelő társasjátékot nagyban meghatározza a vevő ízlése, stílusa, de a társaság is, amellyel játszik, hiszen a közös élménynek ők is éppúgy fontos elemei, és az sem mellékes, hogy ahhoz, hogy a játék ne csak a polcon álljon, kell, hogy legyen kivel játszani.
Társasjátékról lévén szó, még ha magunknak vagy egy ismerősünknek vásárolunk is társasjátékot, akkor is kisebb-nagyobb mértékben egy társaságnak vesszük. A legtöbb szempontot ennek tükrében kell majd megvizsgálni, de ha nem ismerjük az ajándékozott társaságát, akkor sem kell kétségbe esnünk, mindig van biztonságos választás (de erről majd inkább később).
A választást első körben sok olyan információ segíti, amit a dobozról is leolvashatunk: ilyen a játékosszám, a játékidő, az életkor (igen, itt bizony titkos információk vannak elrejtve, még akkor is, ha felnőtteknek vásárolunk), valamint az a sok minden, amiről a borító árulkodik.
Avatatlan szemnek már-már jelentéktelen apróságnak tűnhet, mégis ez gyakran lehet szűk keresztmetszet. Egy buliba például nem érdemes 3-4 fős társast vinni, de három fővel sincs sok értelme olyat játszani, amit egy fél szobányi emberre terveztek. 5 fős társaságnak 4 fős játék értelemszerűen nem jó, és így tovább. Szóval mindenekelőtt a társaság méretét érdemes figyelembe vennünk. Ha jellemzően 3-4-en ülnek össze, érdemes maximum 4 fővel játszható játékot venni (annál is inkább, mert ezek a játékok jellemzően nem egy parti felvezetéséről szólnak, így sokszor inkább a játékhoz ül össze a nép, ha 5-en jönnének össze, az nem emiatt a játék miatt lesz).
Van, aki csak kettesben tud társasozni, akár csak az esetek többségében – nincs mese, nekik olyan játék kell, ami 2 fővel is kifejezetten jó. Két főre érdemes kifejezetten 2 fős játékot venni, 2–4, 2–5 fős játékról kérdezzük meg az eladót, mennyire nyújt maximális élményt 2 fővel. No nem azért, mert rosszul vannak ezek a játékok megtervezve, hanem egyszerűen azért, mert a játékosszám sokszor megváltoztatja a játékélmény, kisebb-nagyobb mértékben a játékmenetet is (sok játékban külön előkészítési és lejátszási szabály van 2 fős játék esetére, ami a plusz egy dobástól a virtuális játékos bevezetésig terjedhet – azért nem kell megijedni, nem szoktak ezek bonyolultak lenni). Az érdekesség inkább az, hogy ezen változások miatt egy picit más játékkal játszunk ketten, mint négyen, még akkor is, ha azt ugyanabból a dobozból vettük ki, és bizony van olyan játék, ami jobb élmény többen.
Ha lehet, kérdezzünk meg egy eladót, vagy induljunk ki abból, hogy minél nagyobb a maximális játékosszám, annál kevésbé 2 emberre van kitalálva a játék.
Első ránézésre a dobozon feltüntetett alsó korhatár nem segít sokat, ha felnőttnek akarunk vásárolni, hiszen ez jellemzően nem szokott 12 fölé menni. Nagyon ritkán 14, ha valami nyugalom megzavarására alkalmas „felnőtt tartalom” van benne, akkor 18. Ezeket leszámítva egyébként egyszerűen azért 12, mert egy jó képességű 12 éves gyerek már végig tud ülni/játszani komoly, összetett felnőtt játékokat.
Tehát az életkor egy játék könnyedségét is meg tudja határozni, ez persze azt az apró zavaró tényezőt is életre hívja, miszerint van olyan felnőtt játék, ami 6 éves kortól ajánlott (kicsit elrugaszkodott példa, de ilyen a foci vagy a kosárlabda is).
A játékidőből megint csak a nehézségre fogunk tudni következtetni. Egy 15–30 perces játék nemigen fog különösebben komplex szabályrendszerrel rendelkezni, míg egy 2-3 órás modern játék szükségszerűen összetett. Ha a társaság képes kifejezetten a társasjátékozás élményéért leülni az asztal köré, és pihenésképpen is túráztatni az agyukat huzamosabb időn keresztül (egyébként nincs is annál jobb), akkor érdemes lehet egy hosszabb játékidővel megáldott darabot fontolóra venni. Ha viszont inkább az a tapasztalat, hogy a túl hosszú szabálymagyarázat (mert bizony az összetett, nagy stratégiai játékoknál a ¾ órás szabályismertető sem ritkaság) is kifog a csapaton, akkor jobb mindenképpen az egyszerűbb, rövidebb játékok irányába elindulni. Csak hát sokszor egy-egy komoly játék szép nagy dobozának a borítója annyira magával ragadó...