A játékban adott a választható akciók száma, ezeket foglalják le a játékosok a “munkásaikkal”. Minden körben elhelyezzük a munkásainkat a táblán előre kijelölt helyekre, ezzel megszerezve bizonyos előnyöket a bábu lehelyezésekor, vagy felvételekor. Ezeket a munkásokat reprezentálhatják a játékban kis kockák, korongok, vagy újabban kis emberkékre hasonlító figurák, a “meeple”-ök.
Egy akciót csak korlátozott számban választhatnak a játékosok, és egy játékos munkásai is bizony csak korlátozott számban állnak rendelkezésre.
A játékosok egymás után foglalják le az elérhető akció-lehetőségeket és a jó akciók bizony hamar elfogynak, úgyhogy ügyesen kell menedzselnünk a kis figuráinkat.
Az egyes akciók általában minden játékos számára elérhetőek, de előfordulnak olyan esetek is, amikor valamilyen feltételhez kötött egy akció választása,
vagy többen is választhatják ugyanazt az akciót, de minden játékos számára nem elérhető, így valaki garantáltan kimarad.
A mechanizmus maga relatív egyszerű, így könnyű a szabály magyarázat, van "x" féle lehetőség és "y" számú akció a körben.
A könnyű szabályok ellenére azonban meglepő komplexitást képes felmutatni a típus. Mivel minden játékos ugyanazokat az akciókat hajthatja végre, sok az interakció a játékosok között,
de nem túlzottan agresszívan. További előnye, hogy számtalan út vezet a győzelemhez, nincs “egy igaz út”.
A típus hátránya
Vannak játékosok, akiket megzavar a túl sok lehetőség, és nem mindig tudják, hogy mivel is lehet értékes győzelmi pontokat szerezni. Bár a játékszabályok tényleg könnyen elsajátíthatóak a legtöbb esetben, mégis sok próbálkozásra lesz szükség, mire megtalálja az ember a jól működő kombinációkat.
A mechanizmus főbb képviselői
Pillars of the Earth - Ken Follett népszerű regénye alapján
Tizenkettő munkást kapsz minden körben akiket elküldhetsz az erdőbe, kőfejtőbe, vagy a kavicsbányába.
Ha nem küldöd őket sehova, mert már nincs hely, vagy nem akarod, akkor automatikusan pénzt hoznak neked bérmunkával.
Ezek után elküldheted az építészeidet különböző speciális munkákra a térképen.
Új munkásokat toborozni, meggyőzni befolyásos személyeket, hogy támogassanak, vagy éppen mesterembereket toborozni.
Agricola - Farmgazdaság mesterfokon
Uwe Rosenberg méltán híres játékában kipróbálhatod, Te hogyan boldogultál volna a 17.században, mint földműves és a magyar kiadásnak köszönhetően még angol tudásra sincs szükséged hozzá!
A játék folyamán mindenki egy-egy családot irányít, kezdetben két családtaggal. Későbbiekben természetesen, ahogy a gazdaság és a szobák száma is növekszik, a családgyarapításra is lehetőség lesz.
Azonban vigyázz, mert az új jövevényeket el is kell látni, tehát megfelelő élelmet és fekhelyet kell biztosítanunk a számukra.
Stone Age - Kőkorszaki törzsünk mindent begyűjt
A játék egy könnyű stratégiai játék, melyben a törzsed tagjait kell dolgozni, vadászni, gyűjtögetni küldened.
Ez nem könnyű feladat, hiszen sok tevékenység közül kell kiválasztanod a legmegfelelőbbet
és persze a szomszédos törzsek is próbálnak minél többet megszerezni maguknak.
Tovább nehezíti a dolgodat, hogy embereidet meg is kell etetned.
A játékot nem nehéz elsajátítani, a grafika pedig rendkívül igényes. Számos díjat nyert, köztük több "az év családi játéka" díjat, valamint grafikai elismeréseket.