Jump to content

Dead Cat

2017. 11. 03. 12:01

Schrödinger macskája egyszerre volt két helyen, két állapotban. 

Van egy doboz, abban egy macska. Amíg bele nem nézünk a dobozba, a macska egy időben halott és élő. Ezt a macskát hívjuk Schrödinger macskájának. A Dead Cat nevű játékban mi vagyunk Schrödinger maga, és meg kell határoznunk, hogy az előttünk lévő dobozban a macska élő-e vagy halott. Pontosabban, hogy mikor fog meghalni, mert a macska mindig meghal. Bizony, a világ kegyetlen.

A játék 20 lapot tartalmaz, ebből 16 egy élő, míg 4 egy halott cirmost ábrázol. A körünkben két lehetőségünk van. Vagy belenézünk ama dobozba, hogy meglessük a macska élő-e, netán halott, vagy bátran kijelentjük, hogy a cica bizony már meghalt.

Első esetben az előre jól megkevert pakli legfelső lapját felhúzzuk, és meglessük a rajta megbújó állatot, hogy csak mi lássuk, majd képpel lefelé a dobópaklira helyezzük. Ezután az előttünk lévő hatoldalú kockán beállítjuk a feltételezésünk, hogy a macska már hány kör óta halott. Ez így megy sorban, amíg valaki ki nem jelenti, hogy ama állat a dobozban már nem tartozik az élők közé.

Ekkor a dobópakliból elkezdjük felülről felfedni a lapokat, amíg halott macskát nem fordítunk fel. Összeszámoljuk a felfordított lapokat és akinek a licitje a kockán ehhez a számhoz a legközelebbi lesz az adott körben a nyertes és kap egy pontot (kis fakockát). Az a játékos aki elsőnek gyújt össze 3 pontot megnyeri a játékot.

Amikor elolvastam a szabályokat, úgy voltam vele, hogy ez egy pofonegyszerű valami, ezen nem lehet nagyon elrontani semmit. Ehhez képest, mikor lement az első parti, átalakult ez az érzés abba, hogy nem értem a játékot. Pedig minden lépés tiszta, érthető  mégis furcsa volt, nem tudtam, mi ebben a játék. A második és harmadik parti után viszont kezdett szépen mindenki ráérezni, hogy mikor mire érdemes licitálni, hol érdemes blöffölni vagy netán az igazat megmondani. A legjobb helyzetek akkor alakultak ki, amikor valaki macskát talált, majd ennek fejében licitált. Amikor újra rákerült a sor céltudatosan bemondta a döglött macskát, azonban a többi játékot közül szintén valaki macskát húzott utána, így csak nézett nagy szemekkel, hogy ő bizony nem ezt várta.

Verdikt

Nagy, eget rengető játékot ne várjunk. A szerencsének óriási szerepe van, illetve aki jól tud blöffolni, jelentős előnnyel indul. A képek gyönyörűek, már ezért is érdemes beszerezni egy példányt.

Ha röviden kellene megfogalmazni:

“ÉRTEM, HOGY NEM ÉRTEM. VAGYIS ÉRTEM?“

Kicsit mintha maga Schrödinger integetne a szabályfüzet lapjai közül. Ahhoz, hogy eldöntsük, hogy ez a macska nekünk való vagy sem, előbb meg kell simogatnunk. Első lépésként nézzetek el a  játék Kickstarter-oldalára, ahol már megvan a megvalósításhoz szükséges pénzösszeg, a kalapozás pedig még 3 napig várja a backereket. Ha megtetszett, szálljatok be ti is a buliba, és meséljétek el nekünk, hogy a macska él-e még vagy már nem.

(Forrás: diceandsorcery.blog.hu)