Jump to content

Építészet az alapoktól

2017. 11. 12. 11:46

A társasjátékok szinte már az unalomig ismételt, kedvelt témája az építés (legyen az akár birodalom, város vagy épület) így az egyszeri játékvásárló kissé zavarban érezheti magát, ha az ilyen témájú játékok közül szeretne választani egy igazán jó darabot. 

Ha valakinek már volt szerencséje akár csak egy kisebb lakásfelújításhoz (neadjisten házépítéshez) is, pontosan tudja, hogy a legegyszerűbb műveletek megtervezése, a szükséges eszközök és alapanyagok beszerzése és maga a kivitelezés mennyire macerás folyamat, nem beszélve a bürökrácia által támasztott néha leküzdhetetlennek tűnő akadályokról (kis hazánkban legalábbis mindenképp jellemző ez utóbbi).

A doboz négy híres épület tervrajzát tartalmazza játéktáblák formájában, így a 2-4 játékosnak lehetősége van a Szent Péter-bazilika, a Notre Dame, a Taj Mahal vagy a washingtoni Capitolium egyikének felépítésére. A játék célja, hogy minél több követ az adott épület minél magasabb szintjére építsünk be, ugyanis ezekért jár sok pont.

Ezen kívül van egy külön tábla, ami a kőbányát hivatott megtestesíteni, innen fogjuk az építkezéshez szükséges színes köveket beszerezni a munkásbábu segítségével. A kövek színe fontos, ugyanis azokat csak a terven látható módon lehetséges az adott épülethez hozzáépíteni.

A játék három fordulóból áll, a fordulók pedig egyenként két fázisból.

Az első fázis elején az épület táblája által meghatározott számú és színű követ a húzózsákba helyezzük, majd onnan véletlenszerűen a kör alakú kőbánya mezőire pakoljuk őket. Ezek után az adott forduló kezdőjátékosa a munkásbábuval beléphet a bánya egyik külső mezőjére, és felveheti az ott található követ (ha esetleg több kő van ott, akkor választhat egyet), és a paravánja mögé helyezheti, ezzel titokban tartva, hogy pontosan milyen kövekkel rendelkezik. Ezután a következő játékos lép kettőt (és ugyanúgy begyűjti a köveket), de fontos, hogy minden kör végét a kőbánya külső gyűrűjén fejezzük be. A lépések száma minden körrel emelkedik, egészen négyig, onnantól kedve minden játékos ennyit lép. A kőbányán az épülethez szükséges köveken kívül találhatunk egy fekete követ (ez 2 pontot fog érni, és mi leszünk a kezdőjátékosok, ami hasznos mind az építésfázisnál, mind a következő fordulóban is!) és kék “ékköveket”, amik ugyan nem beépíthetők, ellenben 3 pont jár darabjáért a játék végén. Fontos már ezen a ponton okosan tervezni, ugyanis a fel nem használt építőkövek miatt pontlevonás jár a forduló végén (kivéve a játék legvégét)!

Ha kiürítettük a kőbányát, jöhet az építésfázis! A kezdőjátékossal kezdve felváltva, a tervrajznak megfelelő módon le kell raknunk egy követ, amiért rögtön megkapjuk az adott szintnek megfelelő pontszámot. Természetesen csak a megfelelő alapokra helyezve lehet követ lehelyezni. Ha senki sem tud többet építeni, megnézzük kinél maradt nem felhasznált építőkő, amiért az adott játékos elnyeri méltó büntetését, majd a következő fázisra ugrunk. Három fázis után a legtöbb pontot szerző építészmester lesz a játék győztese. 

 

(Forrás: diceandsorcery.blog.hu)