A Ninirc Games Luther – A kártyajáték megalkotói azzal harangozták be (elnézést) az újítást, hogy abban a kereszténységet 500 éve megújító Luther Márton élettörténete köré fontak izgalmas taktikai csatát ígérő játékot. A tesztelésre a szerkesztőségből főleg a vallást és az egyházakat távolról szemlélők jelentkeztek, és talán nem árulok el nagy titkot azzal, ha elmondom, hogy felmerült az ördög bibliája párhuzam is.
A játékot készítők célja, hogy a játékosok olyan dolgokat tudjanak meg Lutherről, melyek bőven túlmutatnak egy átlagos történelemóra részletein, tehát a mindenki által ismert tankiszögelésen alaposan túllépve ismerhetjük meg a körülményeket, melyek részben vagy egészben közrejátszottak a reformációt elindító tanok megszületéséig.
A játék alapja egy nagy halom kártya, melyek túlnyomó többségén Lutherről szóló tények és érdekességek vannak, ezeket kell a játékosoknak megfelelő időrendbe sorolni, vagy ahogy a játék fogalmaz, kötetbe rendezni. A cél ugyanis az, hogy a tények egymásba fűzésével Luther életét leíró köteteket hozzunk létre, a játékosok pedig egy-egy kötet sikeres lezárásáért kapnak pontot attól függően, hogy mekkora részt vállaltak belőle, vagyis hány kártyát tettek le az adott sorba. Természetesen nem csak hozzátenni lehet a munkához, a szemétkedést segítő kártyák kijátszásával pontoktól foszthatjuk meg a többieket, de minimum késleltethetjük, hogy az adott kötet a nyomdába kerüljön.
Első nekifutásra nem hangzik rosszul, de minél jobban belemélyedtünk a játékba, annál inkább kiderült, hogy bár az alapötlet nem rossz, a játék során könnyen támadnak elnyúló patthelyzetek, melyeket csak ritkán dob fel egy-egy momentum. Bár mikor a Biblia nevű kártyát vesszük ki a könyvégetés lappal, az érdekes tud lenni, kíváncsi lennék, a hittanórákon, ahová a játékot ajánlják, hogy oldja meg a foglalkozásvezető a helyzetet. Tény, hogy a kártyákon szereplő információk között vannak érdekesek, de van, hogy a kártyára írt, szűkösen mért egy-két mondat túl szellősen fogalmaz.
Ettől függetlenül a formátum némi továbbgondolással jó alap lehet szinte bármelyik történelmi személyiség életének játékos feldolgozására, és főképp arra kell odafigyelni, hogy valamivel több játék jusson a kártyahúzások és -lepakolások közé. A leírás 30 perces játékmenetet ígér, nekünk egyszer ennél jóval hosszabbra sikeredett a dolog, ami talán mutatja, hogy érdemes csiszolni picit a szabályokon. Hagyományos társasjátékok között bőven találni izgalmasabbat és jobban kidolgozottat, de a készítők a hittanórákra is ajánlják a játékot, és oda mindenképp jó is lehet, természetesen a megfelelő életkorú gyerekek részére.