Jump to content

7 csoda: Vezetők

2018. 12. 15. 21:19

Bár a 7 csoda borítóján egy feketés-szürke „Az Év Gémerjátéka” kitüntetés díszeleg, ma, 7 évvel később már mint családi társasjátékra tekintünk. Ugyanakkor tagadhatatlan, hogy az egyik legnépszerűbb stratégiai játék a komolyabb játékélményt keresők körében is.

De nem csak emiatt az összekötő szerep miatt híres: sok társasjátékos általa találkozik először pl. a draftolás vagy a szimultán körök mechanizmusával – és a gyakorlottabb játékosok már tudják, hogy az összetettebb játékok egész tárháza építkezik ezekkel.

De nem muszáj a szomszédba menni az összetettebb játékélményért: a 7 csoda kiadója maga gondoskodik arról, hogy a játék szerelmesei még okosabb stratégiákkal építhessék ókori birodalmaikat: a játék kiegészítői mind más-más irányból toldják meg a civilizáció építés gondolatát.

Vezetők az a kiegészítő, amely a legizgalmasabb módon színezi a játékot. Nem ad mást, mint játékosonként 4 közismert hírességet, akiket a többi laphoz hasonlóan draftolás útján választhatunk ki (vagyis körönként 1 lapot választhatunk 4 lapból, a maradék hármat továbbadjuk, cserébe a másik irányból kapunk hármat, és így tovább…). A híres tudósok, kereskedők, uralkodók és hadvezérek nem csak a történelemre voltak nagy hatással, de a játékunkat is erősen meghatározhatják.

Magától értetődő, hogy Hannibál vagy Julius Caeser a hadi erőnket (piros kártyák) erősíti, Euklidész vagy Pitagorasz a tudományos fejlesztéseket (zöld kártyák), de olyan izgalmas lehetőségek is feltárulnak előttünk, amelyek különböző (színű) lapok kombinációja után ad pluszpontot, vagy erősíti egy-egy színben gyűjtött szettünket, olcsóbbá teszik későbbi beruházásainkat, vagy akár a katonai vereséggel kapott „szégyenpontokat” tudjuk visszapattintani a legyőzőkre!

Így tehát már nem 7, hanem 7+4 lappal kezdünk neki a civilizáció-építésnek. Persze a 36 vezető-kártyán felül még több mindent találunk a dobozban: 4 további céhkártyát, – köztük az izgalmas perspektívát rejtő kurtizánok céhét –, valamint egy nyolcadik csodát: a római Colosseum-ot.

És hogy miért is kellett egy nyolcadik világcsoda a hetes lista mellé? Mert Róma nem kevesebbet ígér, mint azt, hogy olcsóbban ill. még több vezetőhöz juthassunk! Ezen felül találunk a dobozban még több (6 értékű) pénzt, illetve egy praktikus kis pontszámláló tömböt, amellyel gazdagságunk immár nyolcféle forrását a játék végén összevethetjük.

Nem kell félnünk attól, hogy a kiválasztott vezetők korlátok között fogják tartani a lehetőségeinket: ugyanúgy háromféleképpen tudjuk használni őket, mint az alapjátékban (azaz be is tudjuk őket építeni a csodánkba, vagy akár el is dobhatjuk őket 3 aranyért). Szóval dönthetünk úgy is, hogy nem élünk a vezetőink által nyújtott bónuszokkal, csak aztán ne sírjunk a többieknek, amikor pontszámban leköröznek minket...

Azt persze tudnunk kell, semmit sem kapunk ingyen: a vezetőinket pénzért tudjuk toborozni, jól tesszük tehát, ha a nagyobb induló tőkénkből csak úgy fektetünk be, ha valamennyi vissza is jön, különben nem marad annyi, amennyiből minden forduló elején szolgálatunk fogadunk egyet választottaink közül.

(Forrás: gemklub.hu / kép: pixabay.com)