Jump to content

Ehhez gondolkodni kell!

2020. 09. 25. 18:43

A Hanabi óta tudjuk, hogy milyen izgalmas gondolkodást igényel az, ha a játékosok a saját lapjaikat nem látják, mivel képpel kifele fordítva kell azokat tartani. (És nem kell ehhez mindenkinek kékszemű, vigyorgó zsugabubussá válnia.) Merthogy így kell tartani a lapokat a Titkos szavak című partijátékban is. Csakhogy a hasonlóság a két játék között nagyjából itt véget is ér!

Hogy miért? Mert ugyan ez is kooperatív játék, azaz együtt próbálunk valamit megoldani, de egyrészt nem közösen építünk valamit, másrészt a játék nem arról szól, hogy meg kell tartsuk a személyre szabott (azaz nekünk szóló) segítségeket, és okosan kell felhasználni azokat. Bár valóban kapunk segítségeket, de az agymunka nem az lesz, hogy azokat megjegyezzük, majd azok alapján eldöntsük, melyik laptól (és hogyan) szabaduljunk meg…

De nem is folytatom a párhuzamok és különbségek okfejtésemet azok számára, akik a Hanabit ismerik, inkább rátérek a Titkos szavakra!

Képzeld el, hogy van egy ötbetűs szavad, amit nem ismersz, és ráadásul abból az 5-ből egyszerre mindig csak egyről kapsz információt. Valamilyet. Ha nincs szerencséd, nem egyértelműt… Képzeld el, hogy az öt betű(kártya) előtted fekszik, összekavart sorrendben (tehát hiába találod ki őket egyesével, az első 3 betű alapján meg sem tudod próbálni, hogy folytatod a szót).

Képzeld hozzá, hogy a játékostársaidnak is egy-egy betűje látszik a saját titkos szavukból. És most próbáljatok megy szavakat képezni a látott betűkkel ÚGY, hogy az, akinek a betűjét használod, egyértelműen tudja, mi az a betű, amit ő nem lát, de az elhangzott szó részét képezi.

Pardon, dehogy hangzik el… Az a játékos, akinek a segítségét a többiek elfogadják, szép színes virágzsetonokat helyez el a kártyák előtt. A virágzsetonokon számok vannak, innen tudják a játékosok, a saját, előttük ismeretlen betűjük hányadik a szóban. Persze ez még nem elég, hiszen könnyen belefuthatunk abba a helyzetbe, hogy a segítség nem elég precíz – és akkor morfondírozhatunk, hogy a TE?ER-ben a mi betűnk P, K vagy H?

Persze a második (harmadik, stb.) segítség után már tisztázódhat a helyzet, HA valaki képes olyan segítséget, azaz kulcsszavakat kitalálni, amely mindig tartalmazza az összes látható betűt. Igen ám, de a játékot nem építhetjük úgy fel, hogy egy kreatív koponya köpködi magából a jó kulcsszavakat, a többiek meg bőszen gondolkodnak, jegyzetelnek – majd lefektetik a betűjüket, hogy a titkos szavuk következő betűjét állíthassák fel helyette.

(Forrás: gemklub.hu / kép: pixabay.com)