A Pandemicben egyszerre akár négy játékosnak kell közösen megmentenie az emberiséget négy borzalmas betegségtől. A karaktereiknek városból városba kell rohanniuk, hogy egészen addig kordában tudják tartani a járványokat (amelyeket ijesztően gyarapodó, színes fertőzéskockák szimbolizálnak a pályán), amíg a betegségek ellenszereit sikeresen ki nem fejlesztették.
Bár a játék az egyik legalapvetőbb kooperatív élmény, ez persze nem azt jelenti, hogy csak kezdők játsszák, sőt! Előbb vagy utóbb mindig újra az asztalra kerül, ekkor viszont figyelembe kell venni, hogy amikor az embernek már kialakult egy valamirevaló gyűjteménye, nemigen akar pontosan ugyanazzal a játékkal tizedszer is játszani. Ebben tud segíteni a választható nehézség, az alternatív játékmód vagy, ami a mi esetünkben a legfontosabb: a kiegészítő!
Na, erre vannak a kiegek
A Pandemic legelső kiegészítője Pengeélen címmel jelent meg kicsiny hazánkban. Célja, hogy egy ötödik játékos is részt vehessen a világmegmentő küldetésben, és még három alternatív játékmóddal (ún. kihívásokkal), egy új járvánnyal, valamint több mint féltucatnyi új szereppel és eseménykártyával is felkeverje a status quo-t.
Bár azt hinné az ember, hogy ezek mind a játék nehezítésére szolgálnának, igazából van, amitől épp, hogy könnyebb lesz! Az új szerepek, mint például az Általános Szakértő (aki körönként öt akciót hajthat végre) vagy a Levéltáros (aki bizonyos elhajított lapokat vissza tud hozni a játékba) képességeivel látszólag gyerekjáték lenne végigvinni az alapjátékot. Szerencsére a játék (már amúgy is a szadizmusig feltekerhető) nehézségi szintjét most már új, virulens járvány kártyákkal is meg lehet keverni, amelyek új képességekkel vértezhetik fel az éppen burjánzó betegségeket. És akkor még nem is beszéltünk a dobozban található lila fertőzéskockákról se...
Az egyik legfontosabb újítás a játékban az ötödik, lila járvány bevezetése. Ez a vírus a mutáció nevű kihívásban kerül főszerepbe. Fele annyi kis fertőzéskocka jár hozzá, mint a többi betegséghez (szóval gyorsabban kifogyhat és veszíthetünk), valamint, ha osztozkodik egy városon egy másik betegséggel, vele együtt növekszik és terjed. És ekkor még nem is beszéltünk az igazi veszélyről, a mutációról!
Mind a fertőzéspakliba, mind a játékos-pakliba mutációkártyákat kell belekeverni, amelyek mind a lila vírus rohamos terjedését segítik elő, és jóval kaotikusabbá teszik az átlagos játékmenetet. Ne feledkezzünk meg róla, hogy a kidobott fertőzéslapok minden új járvány kitörésekor a pakli tetejére kerülnek, így a lila vírus kegyetlenül gyorsan tud terjedni. Ellenben nem érdemes a vírust csak agyatlanul pusztítani, mivel az ellenszer kifejlesztéséhez egy élő példány (és a tőle senyvedő város kártyája) szükségeltetik.
Kegyetlen takonykór
A lila vírus nélkül is elég nagy kihívást tud adni a Pengeélen, főleg, ha a feljebb említett virulens törzs járványlapokat használjuk. Ezek a kártyák lecserélik a szokványos járványlapokat, és amint felcsapunk egyet belőlük, a legtöbb víruskockával rendelkező betegséget egy szinte megállíthatatlan ragállyá alakítja át. Minden további járványkártya ezt a betegséget csak még brutálisabbá varázsolja, így ezt a játékmódot csak az igazán tapasztalt játékosoknak ajánlom.